Ruszył proces byłego burmistrza Murowanej Gośliny, któremu zarzucono popełnienie 24 przestępstw

We wtorek w sądzie rejonowym w Poznaniu ruszył proces przeciwko byłemu burmistrzowi Murowanej Gośliny Dariuszowi Urbańskiemu oraz 10 innym osobom, w tym urzędnikom.
Fot. UMiG Murowana Goślina/archiwum

Byłemu burmistrzowi Murowanej Gośliny, który wyraził zgodę na publikację nazwiska zarzucono popełnienie łącznie 24 przestępstw, w tym przyjęcie łapówek, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych w latach 2020–2022. Według śledczych Dariusz Urbański zataił w zeznaniu za 2020 r. uzyskanie dochodu w wysokości 156 tysięcy złotych.

Podczas pierwszej rozprawy Dariusz Urbański nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów. Krytykował też działania i sposób prowadzenia postępowania przez agentów CBA i śledczych z Prokuratury Krajowej. I jak podkreślił „jest bezprawnie więziony od 594 dni„.

Nieoczekiwanie podczas wtorkowego procesu Dariusz Urbański zapowiedział, że zamierza startować w przyszłorocznych wyborach samorządowych i ubiegać się po raz trzeci o fotel burmistrza miasta i gminy Murowana Goślina.

Prokuratura postawiła także zarzuty korupcyjne dwóm przedsiębiorcom – Bogdanowi D. i Januszowi R. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Monika Sz. odpowiada za przekroczenie uprawnień, a wiceburmistrz Radosław Szpot za niedopełnienie obowiązków służbowych i ustawienie konkursu na stanowisko urzędnicze.

Współdziałanie z aresztowanym burmistrzem w żądaniu łapówek postawiono przewodniczącemu goślińskiej Rady Miejskiej, natomiast radna Danuta Sz. miała utrudniać prowadzone wobec włodarza gminy postępowanie.

Dodajmy, że były burmistrz Murowanej Gośliny w styczniu tego roku usłyszał już pierwszy wyrok. Dariusz U. będzie musiał zapłacić 6 tysięcy złotych grzywny i 3 tysiące nawiązki za znieważenie funkcjonariusza publicznego do którego doszło podczas zatrzymania.

To jednak nie koniec sprawy byłego burmistrza Murowanej Gośliny. Okazuje się, że Dariusz U. usłyszał kolejne dwa zarzuty, które dotyczą psychicznego znęcania się nad swoją byłą żoną – Ukrainką Iryną S. Mężczyzna miał też dopuszczać się innych czynności seksualnych z 12-letnią córką kobiety. Ostatecznie doszło do rozwodu i trwa sprawa o alimenty.

Pod koniec kwietnia odbyły się przedterminowe wybory burmistrza Murowanej Gośliny. Mieszkańcy na to stanowisko wybrali dotychczasową radną Justynę Radomską, która uzyskała ponad 61% głosów.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®