Ruszyła budowa tunelu w Kobylnicy

Ruszyła długo oczekiwana inwestycja w Kobylnicy. Zakłada ona likwidację przejazdu kolejowego i zastąpienie go 70-metrowym tunelem, który powstanie pod torami kolejowymi w ciągu linii Poznań Wschód – Gniezno.

Fot. Powiat Poznański

Zdaniem starosty poznańskiego, Jana Grabkowskiego korki w tej części gminy Swarzędz znikną już w przyszłym roku:

Rogatki na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy opuszczają się średnio co 18 minut. Każdego dnia przejeżdża tędy ponad 12,5 tysięcy pojazdów kołowych i ponad 80 pociągów. Sytuacja ta powoduje, że korkuje również droga wojewódzka nr 194, łącząca Gniezno ze stolicą Wielopolski. Mówi burmistrz miasta i gminy Swarzędz, Marian Szkudlarek:

W związku z rozpoczętą budową tunelu w Kobylnicy z utrudnieniami muszą liczyć się zarówno kierowcy, jak i pasażerowie pociągów, o czym więcej Arnold Bresch ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe:

Od wtorku kierowców czekają drobne utrudnienia na ulicy Dworcowej w Kobylnicy, gdzie wprowadzono przewężenia jezdni. Za kilka dni stanie się ona jednokierunkowa – niemożliwy będzie przejazd w kierunku Krótkiej. Objazd zostanie wyznaczony przez ulicę Polną.

Z kolei w październiku dla pojazdów ciężarowych zamknięta zostanie ulicy Swarzędzka. Objazd prowadzić będzie drogą krajową nr 92 i dalej ulicą Bałtycką w Poznaniu i drogą wojewódzką nr 194, czyli starą „piątką”.

Natomiast ruch pojazdów osobowych będzie utrzymany, jednak kierowcy muszą liczyć się z ruchem wahadłowym w rejonie prowadzonych prac.

Autobusy linii nr 412, łączące swarzędzki dworzec kolejowy z poznańską Śródką oraz te jeżdżące do Uzarzewa (linia nr 492) oraz Wierzenicy i Karłowic (linia nr 493) kursować będą normalnie.

Budowa tunelu w Kobylnicy będzie kosztować 50 milionów złotych, z czego blisko połowę tej kwoty sfinansuje kolej, a 14 mln zł gmina Swarzędz. Pozostałą część pokryje Powiat Poznański. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.

Map. UMiG Swarzędz
Fot. UMiG Swarzędz
Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®