Swarzędz: 43 ukaranych „smrodzicieli”

Sezon grzewczy już dawno za nami. Swarzędzcy strażnicy miejscy na 220 skontrolowanych posesji ujawnili 43 przypadki niewłaściwego spalania odpadów. Osoby, które zanieczyszczały środowisko zostały ukarane mandatami karnymi.

Fot. Swarzędzka Inicjatywa AntySMOGowa „SmogSTOP”

Jak zauważa komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu, Piotr Kubczak dużo kominów kopci cały rok, nawet w środku upalnego lata, ponieważ mieszkańcy używają tych samych kotłów do podgrzewania wody. Kontrole smogowe będą odbywały się dalej, również w okresie letnim:

Dodajmy, ze właściciele starych pieców węglowych i innych mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet do 7 tysięcy złotych na likwidację „kopciucha” i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła w ramach programu „Czyste powietrze” oraz projektów realizowanych zarówno przez Urząd Miasta i Gminy Swarzędz, jak i Powiat Poznański.

A za 20 miesięcy wejdzie w życie „uchwała antysmogowa”, uchwalona przez radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Właściciele starych pieców i innych kotłów za zasmradzanie okolicy będą musieli liczyć się z bardzo wysokimi karami, sięgającymi nawet kilka tysięcy złotych.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®