Swarzędz: Mieszkańcy zdecydowali na co gmina wyda 1,5 mln zł

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Swarzędza, ale także Zalasewa, Gruszczyna, Rabowic, Paczkowa, Wierzenicy i innych sołectw mogli zdecydować na co gmina wyda półtora miliona złotych w ramach swarzędzkiego budżetu obywatelskiego. Jakie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku?
Fot. Urząd Miasta i Gminy Swarzędz

W głosowaniu Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz na 2024 rok wzięły udział dokładnie 6653 osoby. Mieszkańcy mieli do wyboru w sumie 21 projektów, w tym 5 głównych o wartości do miliona złotych.

I tak w kategorii projektów głównych najwięcej, bo 2914 głosów uzyskała budowa chodnika i drogi rowerowej wzdłuż ul. Średzkiej w Zalasewie na odcinku między skrzyżowaniami z ul. Polską i Olszynową.

W kategorii projekty lokalne zrealizowane zostaną: opracowanie dokumentacji technicznej na budowę ul. Paprykowej oraz ul. Budowlanej w Paczkowie, a przy ul. Poznańskiej 25 w centrum Swarzędza powstanie ogród społeczny. Ponadto pomiędzy osiedlem Europejskim i os. Izabelin powstanie plac zabaw.

Z kolei w kategorii projekty dodatkowe o wartości do 50 tys. zł zrealizowane zostaną wszystkie 4 zadania zgłoszone przez mieszkańców, czyli park w Rabowicach, zakup dwóch wielofunkcyjnych stołów sportowych dla Unii Swarzędz, a także wykonanie dokumentacji pod budowę ul Krańcowej w Kobylnicy oraz stworzenie projektu strefy rekreacji przy świetlicy wiejskiej w Bogucinie.

Budżet obywatelski w gminie Swarzędz realizowany jest od 2016 roku. Do tej pory w ramach projektu udało się m.in. wybudować ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż jeziora Swarzędzkiego, stworzyć muzeum Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki w budynku dawnej remizy strażackiej czy wybudować Active Park w największym sołectwie gminy Swarzędz. Na ponad hektarowym terenie w Zalasewie znalazła się plenerowa siłownia wraz z urządzeniami do street workout’u, plac na gry uliczne, tory do gry w bule, a także stoliki do gry w szachy. Nie brakuje też miejsca na grill i przestrzeni do organizowania imprez plenerowych.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®