Urzędnik i czterech przedsiębiorców zatrzymani przez CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

fot. CBA/materiały prasowe

Sprawa dotyczy zdarzeń w okresie od grudnia 2021 roku do kwietnia 2022 roku.

Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy przyjmowania przez funkcjonariusza publicznego, podczas i w związku z wykonywaniem czynności służbowych, korzyści majątkowych od prywatnych przedsiębiorców w zamian za udzielanie informacji pochodzących z zasobów informatycznych urzędu dotyczących m.in. gruntów i ich właścicieli. Ponadto urzędnik, w ramach prowadzonego procederu przestępczego, w istotny sposób wpływał na bieg spraw toczących się w urzędzie z korzyścią dla wybranych prywatnych przedsiębiorcówinformuje zespół prasowy CBA.

Wśród zatrzymanych jest również czterech przedsiębiorców. Wobec wszystkich podejrzanych Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego w wysokości od 20 tysięcy do 50 tysięcy złotych. Łączna wartość poręczeń majątkowych wynosi 120 tysięcy złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że urzędnik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej współpracował z lokalnymi przedsiębiorcami z branży nieruchomości, którym za w zamian za korzyści majątkowe udostępniał dane z systemów informatycznych urzędu.

Mężczyzna nie pracuje już w urzędzie, dlatego Starostwo Powiatowe w Poznaniu nie komentuje sprawy.

Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®