Wójt Suchego Lasu niewinny

Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił wójta gminy Suchy Las, Grzegorza Wojterę, któremu prokuratura postawiła trzy zarzuty dotyczące nadużycia uprawnień i zdaniem biegłych narażenia gminy na straty majątkowe.

Sprawa dotyczyła budowy pływalni na dzierżawionej działce w Suchym Lesie, wynajęcie parkingu w Biedrusku oraz wybudowanie za 13 milionów złotych szkoły podstawowej przy ul. Konwaliowej. Gmina inwestycji nie realizowała z własnych funduszy, a powierzyła to zadanie inwestorowi, który w zamian na 15 lat wydzierżawił obiekt.

Sąd odrzucił wszystkie zarzuty prokuratury i CBA. Mówiła podczas ogłaszania wyroku sędzia Karolina Siwierska:

Prokurator domagał się dla wójta kary 2 lat więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz, by Grzegorz Wojtera zwrócił gminie łącznie 18 milionów złotych poniesionych zdaniem śledczych strat. Wójt gminy Suchy Las, Grzegorz Wojtera od samego początku nie przyznawał się do winy. Jak zaznaczył zawsze działał w interesie gminy i dobra mieszkańców, a wszystkie decyzje podejmował po konsultacji z prawnikami:

Cała sprawa trwała 5 lat. Trzy lata postępowanie prowadziło CBA, a sam proces trwał dwa lata. W tym czasie odbyło się 10 rozpraw. Środowy wyrok nie jest prawomocny.

Dodajmy, że Grzegorz Wojtera jest wójtem gminy Suchy Las od 25 lat.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®