Zabytkowe dworce kolejowe w Pobiedziskach i Kobylnicy znów służą podróżnym [ZDJĘCIA]

150-letni dworzec kolejowy w Pobiedziskach znów służy podróżnym. W ramach wartej blisko 7 milionów złotych inwestycji obiekt przeszedł kompleksowy remont – wymieniono m.in. stropy i dach, a także przywrócono historyczną elewację budynku. W czwartek oddano też do użytku niedostępny do tej pory dla pasażerów dworzec w Kobylnicy z 1914 roku. Remont obu obiektów kosztował w sumie ponad 12,5 mln zł.

Dworzec w Pobiedziskach
Fot. Janusz Ludwiczak

Renowację przeszła elewacja budynku pobiedziskiego dworca z ceglanymi detalami architektonicznymi, która została odtworzona na wzór historycznej elewacji z 1872 roku. W zmodernizowanym dworcu oprócz kasy biletowej i poczekalni znajdzie się również biblioteka. Mówi burmistrz gminy Pobiedziska, Ireneusz Antkowiak:

Na ten cel gmina Pobiedziska przeznaczyła 660 tysięcy złotych. Kolejny milion złotych udało się pozyskać dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury.

W czwartek otwarty został też zmodernizowany dworzec kolejowy w Kobylnicy niedaleko Swarzędza, który przez wiele lat był niedostępny dla podróżnych. Prace, które kosztowały 5,71 mln zł brutto obejmowały renowację elewacji budynku wraz z detalami architektonicznymi. 108-letni dworzec odzyskał historyczny wygląd. Wewnątrz obiektu zlokalizowano kasę biletową, poczekalnie dla pasażerów. Dworzec w Kobylnicy pełnić będzie również funkcję świetlicy wiejskiej, o czym więcej mówi burmistrz miasta i gminy Swarzędz, Marian Szkudlarek:

Oba historyczne dworce – zarówno w Pobiedziskach, jak i w Kobylnicy zostały zmodernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Pozostałą kwotę pokryła kolej. A jak zapowiada pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji, Wojciech Zabłocki to nie jedyne inwestycje dworcowe w Wielkopolsce:

W planach jest modernizacja kolejnych dworców kolejowych. Rząd planuje przeznaczyć ponad 2 miliardy złotych na modernizację blisko 200 dworców w całym kraju.

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera