Jak robiło się zakupy w czasach PRL i jak długo trzeba było czekać w kolejce po chleb czy mięso? Będzie można się o tym przekonać podczas spotkania, które organizuje Biblioteka Publiczna w Swarzędzu.
– Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów? Jak w zimie przetrwać dwa dni w kolejce po kredens? Jak pachniały sklepy Baltony? Więcej kupowaliśmy książek czy wódki? Jak poprzez gramofon można było poznać przepis na pulpety? Jaki ciuch kosztował tyle, co połowa Syrenki? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w najnowszej książce Wojciecha Przylipiaka „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko” – wyjaśnia Renata Czarnecka-Pyła, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Swarzędzu.
Reportaż Wojciecha Przylipiaka to opowieść o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989.
– Autor nie powiela utrwalonych mitów o czasach wiecznego niedoboru, raczej buduje z fragmentów zasłyszanych historii świat rzeczywisty, niepozbawiony oryginalności, społecznej inicjatywy, codziennej ekscytacji. To również świat ponadczasowego designu, mody, która wciąż zachwyca, zapachu świeżo mielonej kawy, fantastycznych haseł i grafik reklamowych czy nowoczesnych pawilonów handlowych rozświetlonych neonami. „Zakupy…” to świetna okazja do pełnej sentymentów lektury lub – w przypadku młodszego czytelnika – ciekawa pozycja pozwalająca poznać świat, jaki trudno sobie obecnie wyobrazić – dodaje Renata Czarnecka-Pyła.
Początek spotkania z Wojciechem Przylipiakiem, autorem książki „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko” w najbliższy poniedziałek, 22 stycznia o godz. 18:00 w Bibliotece Publicznej na os. Czwartaków 1 w Swarzędzu. Wstęp wolny.