Pokażą pogodną balladę o Olku Dobie

Ośrodek Kultury w Swarzędza zaprasza na film „Happy Olo” poświęcony niedawno zmarłemu wybitnemu podróżnikowi, Aleksandrowi Dobie, który urodził się w Swarzędzu i jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

Fot. mat.pras.

Projekcję filmu „Happy Olo” zaplanowano w najbliższy piątek o godz. 16:00, 17:30 i 19:00. O szczegółach mówi Michał Klimaszewski, kierownik ds. organizacji działalności kulturalnej swarzędzkiego ośrodka kultury:

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak trzeba wcześniej odebrać wejściówkę w Ośrodku Kultury przy ul. Poznańskiej 14. Liczba miejsc jest ograniczona.

Fot. Janusz Ludwiczak

Aleksander Doba jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Podróżnik ten aż trzykrotnie przemierzył Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej. Wybitny polski podróżnik opłynął również Bajkał, a także całe polskie wybrzeże – z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując dystans blisko 1200 kilometrów. Aleksander Doba przemierzył również cała Wisłę.

Jednym z jego największych wyczynów było również opłynięcie w 80 dni Bałtyku z Polic przez Sztokholm, Helsinki, Tallin, Rygę, Kaliningrad, Gdańsk i Hel z powrotem do Polic, w których mieszkał wraz z rodziną od lat 70. Wyprawa ta liczyła 4227 km.

Podróżnik był dwukrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Aleksander Doba zmarł “śmiercią podróżnika” 22 lutego zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Został pochowany w ubiegłym tygodniu na cmentarzu komunalnym w Policach.

Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!
Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!