Choinka prosto z lasu

Święta coraz bliżej, a jak co roku pojawia się dylemat jaką wybrać choinkę – sztuczną czy prawdziwą? Leśnicy zachęcają do kupienia żywej, prosto z lasu w najbliższym nadleśnictwie.

Fot. Agata Ożarowska/RDLP

U leśników znajdziemy drzewka o różnej wysokości. Głównie są to świerki pospolite, ale spotkać można również jodłę kaukaską czy sosnę. Jak mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Tomasz Maćkowiak co roku leśnicy sprzedają nawet 5 tysięcy choinek:

W choinkę można zaopatrzyć się m.in. w Nadleśnictwach: Oborniki, Czerniejewo, Sieraków, Trzcianka, Jastrowiec, Kalisz Pomorski i Okonek, a także w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Pniewach i w szkółce leśnej w Boruszynie niedaleko Połajewa. Więcej szczegółów na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, na której znajduje się specjalna choinkowa mapa.

Jak zaznaczają leśnicy drzewka pochodzą ze specjalnie przygotowanych do tego plantacji, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować kilkudziesięcioletni las. Taka plantacja przez 4 do 7 lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu.

Fot. Lasy Państwowe
Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®