Zawał może spotkać każdego. W ubiegłym roku w całej Wielkopolsce do szpitala i pracowni hemodynamiki trafiło ponad 5 700 pacjentów. Zwiększenie szans pacjenta na dłuższe życie daje kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego w ramach programu KOS-Zawał.
O szczegółach mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ:
Od 2017 roku, czyli od początku funkcjonowania programu KOS-Zawał do końca 2023 r. zakwalifikowano do niego blisko 8 tysięcy Wielkopolan po zawale mięśnia sercowego.
A coraz więcej pacjentów objętych KOS-Zawał ma możliwość rehabilitacji kardiologicznej w oddziałach dziennych. W ubiegłym roku z tego trybu korzystało 41% chorych, podczas gdy jeszcze dwa lata wcześniej było ich 13%:
Program KOS-Zawał obejmuje leczenie ostrej fazy zawału, wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od hospitalizacji, rehabilitację kardiologiczną, monitorowanie w specjalistycznej opiece kardiologicznej, opcjonalne leczenie z wykorzystaniem elektroterapii, zakończenie leczenia lub wydanie zaświadczenia o zdolności pacjenta do pracy.
Z kolei rehabilitacja obejmuje konsultację fizjoterapeuty i dietetyka oraz jeśli jest taka potrzeba również psychologa, których zadaniem jest poprawa stanu zdrowia chorego w dłuższej perspektywie. W Wielkopolsce od początku funkcjonowania programu z rehabilitacji kardiologicznej skorzystało 57% pacjentów zakwalifikowanych do KOS-Zawał.