Cztery nowe „Elfy” warte ponad 142 mln zł będą jeździć po Wielkopolsce

Pomieszczą nawet pół tysiąca osób, z czego 260 na miejscach siedzących, są wyposażone w klimatyzację, biletomaty, WI-Fi i mogą osiągnąć prędkość do 160 km/h. Mowa o czterech nowych pociągach Elf 2, które w przyszłym roku wyjadą na wielkopolskie tory.

Fot. PESA Bydgoszcz SA/materiały prasowe

Jak przyznaje marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak konsekwentnie od lat poprawiane są warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w regionie poprzez zakup nowego taboru:

Zakup nowych pociągów dla Wielkopolski będzie kosztował ponad 142 mln zł, z czego 81% pochodzi ze środków z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Mówi wicemarszałek, Wojciech Jankowiak:

Nowe pociągi dostarczy bydgoska PESA. Jak przypomniał wiceprezes spółki, Maciej Maciejewski współpraca trwa od 2006 roku, kiedy do dostarczono dla Wielkopolski kilkanaście pojazdów spalinowych, a później tzw. EZT-y, które zostały przekazane przewoźnikowi – Kolejom Wielkopolski.  A jakie będą nowe pociągi typu Elf 2?

Dodajmy, że obecnie urząd marszałkowski jest właścicielem 74 pojazdów, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne. Zgodnie z podpisaną umową dwa nowe pociągi mają trafić do Wielkopolski w przyszłym roku, a pozostałe w ciągu 34 miesięcy od podpisania umowy.

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera