Klasy patronackie szansą na zdobycie zawodu i dobrej pracy

W czwartek ósmoklasiści przystąpili do ostatnich egzaminów. Przed absolwentami szkół podstawowych pozostaje teraz decyzja o wyborze szkoły, w której chcą kontynuować naukę. Część osób wybierze zapewne technikum lub szkołę zawodową. Zatrudnienie w przyszłości mogą zagwarantować klasy patronackie w szkołach, prowadzone przy współpracy z dużymi wielkopolskimi przedsiębiorstwami.

Fot. Volskwagen/materiały prasowe

Szkolnictwo zawodowe od 15 lat wspiera jeden z największych producentów samochodowych.

– Absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru aż cztery różne kierunki kształcenia w dwóch szkołach: w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu jest to elektromechanik pojazdów samochodowych, automatyk oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych, zaś w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni prowadzony jest kierunek mechanik precyzyjnywyjaśnia Patrycja Kasprzyk, rzecznik prasowy Volkswagen Poznań.

Volkswagen to nie jedyna firma, która współpracuje ze szkołami. Od kilku lat Solaris współpracuje z Zespołem Szkół w Bolechowie, a trzeci rok trwa współpraca z Zespołem Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. Uczniowie takich klas patronackich mają wiele korzyści. Już podczas nauki otrzymują wynagrodzenie.

Klasy patronackie cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczeń o zawodzie ślusarz w ramach branżowej szkoły I stopnia zyskuje dodatkowe uprawnienia spawacza. Już od pierwszej klasy uczniowie otrzymują wynagrodzenie już od pierwszej klasy, pomimo iż mają zajęcia w warsztatach szkolnych. Są na prawach pracownika młodocianego i mają podpisaną umowę o pracę na okres trzech lat – przyznaje Ewelina Zawielak, dyrektor średzkiej „rolibudy”.

Absolwenci klas patronackich mają zagwarantowane zatrudnienie w danej firmie za dobre wyniki w nauce. Dla przykładu w Volkswagenie blisko pół tysiąca absolwentów znalazło zatrudnienie w zakładach.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska