Koronawirus: W Wielkopolsce zmarło blisko pół tysiąca osób

Z powodu koronawirusa w Wielkopolsce zmarło już blisko pół tysiąca osób, a od początku pandemii w naszym regionie odnotowano ponad 20 tysięcy zakażeń.
Od soboty obowiązywać będą kolejne restrykcje. Nauka dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych odbywać będzie się w trybie zdalnym, przez internet. Restauracje, bary i inne punkty gastronomiczne będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz.

Fot. Pixabay

Ostatniej doby wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 1052 osób w Wielkopolsce. Najwięcej zakażeń jest w stolicy Wielkopolski i powiecie poznańskim – stwierdzono tam 286 zakażeń. W powiecie chodzieskim stwierdzono 36 nowych zakażeń, w czarnkowsko-trzcianeckim 29, w pilskim 55, szamotulskim 7, a złotowskim 23.

Ostatniej doby w szpitalach w Wielkopolsce zmarło 9 osób. Obecnie w regionie hospitalizowanych jest ponad 600 osób osoby, a zakażonych jest ponad 11 tysięcy Wielkopolan (11 012).

Od soboty cała Polska stanie się strefą czerwoną.

– Niepokoi nas tempo przyrostu zakażeń, musimy zatrzymać przyrost zakażeń. Najważniejsze jest życie i zdrowie. Obostrzenia były konsultowane z zespołem epidemiologów i lekarzy powiedział podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Nauka dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych odbywać będzie się w trybie zdalnym, przez internet.

– Po to, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji. W godzinach od 8:00 do 16:00 przemieszczanie się osób do 16 roku życia będzie możliwe tylko pod opieką dorosłegozaznaczył premier.

Ograniczona zostanie także działalność restauracji, barów, kawiarni czy pubów. Punkty gastronomiczne będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz.

– Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia. Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń wskazywał premier Mateusz Morawiecki.

Liczba uczestników zgromadzeń zostanie ograniczona do 5 osób w jednej grupie (zebrań, spotkań, aktywności).

– Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program #WspierajSeniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie się. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – powiedział premier.

Nie będą zamykane zakłady.

Przed nami krytyczny tydzień. Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować dalszy rozwój pandemii. Jeśli tendencja się utrzyma będziemy narażeni na 20-25 tysięcy zakażeń dziennie. Najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią jest nasza codzienna postawa podsumował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dziś padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w kraju – ostatniej doby stwierdzono ponad 13 tysięcy nowych przypadków (13 632).

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska