Nie będzie strajku w kolejach Polregio – udało się osiągnąć porozumienie

W piątek późnym wieczorem udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy związkami zawodowymi za zarządem spółki Polregio w sprawie podwyżek dla pracowników. Oznacza to, że nie będzie zapowiadanego od poniedziałku, 16 maja strajku generalnego, a pociągi Polregio będą jeździć normalnie, zgodnie z rozkładem jazdy.

Fot. Janusz Ludwiczak

Jak już informowaliśmy w kwietniu wielu maszynistów spółki Polregio przebywało na zwolnieniach lekarskich, zawieszono część połączeń m.in. z Piły do Poznania i Bydgoszczy. Pracownicy domagali się 700-złotowej podwyżki. W poniedziałek, 16 maja miał rozpocząć się strajk generalny.

W piątek późnym wieczorem udało się jednak osiągnąć porozumienie.

Zgodnie z treścią porozumienia wszyscy pracownicy wynagradzani wg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r. Tym samym, zgodnie z deklaracją Związków Zawodowych strajk generalny, zapowiedziany na 16 maja nie odbędzie się. Jednakże porozumienie przewiduje, że w sytuacji, gdy Urzędy Marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., Strona Społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki informuje Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy spółki Polregio.

Oznacza to, że strajk generalny w Polregio nie odbędzie się, a pociągi tego przewoźnika będą jeździć normalnie, zgodnie z rozkładem jazdy.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska