Od listopada więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii

Od listopada rozszerzony zostaje program profilaktyki raka piersi. Bezpłatną mammografię będą mogły wykonać kobiety w wieku 45-74 lat. Do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat.
mammografia
Fot. materiały prasowe

Niestety z mammografii korzysta tylko 42% uprawnionych do badań Wielkopolanek. Jak przekonuje onkolog, doktor Dariusz Godlewski panie powinny regularnie się badać:

W Wielkopolsce jest 26 pracowni mammograficznych, a przybyły trzy nowe. Badania piersi wykonywane są również w szpitalu przy Polnej oraz w Wielkopolskim Centrum Medycznym na os. Stefana Batorego w Poznaniu, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile.

Jak zaznacza dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz panie mogą skorzystać również z innych form badań:

Dzięki poszerzeniu kryteriów wiekowych programu profilaktyki raka piersi z bezpłatnej mammografii będzie mogło skorzystać ponad 230 tysięcy Wielkopolanek więcej.

Według dotychczasowych kryteriów wiekowych z bezpłatnej mammografii w Wielkopolsce mogło korzystać 460 tysięcy pań. Od początku roku do końca sierpnia zrobiło to ponad 192 tys. kobiet. Za wzór mogą posłużyć mieszkanki powiatów kościańskiego, nowotomyskiego, wągrowieckiego, obornickiego, grodziskiego, poznańskiego i średzkiego, gdzie profilaktyczną mammografię wykonała już co druga kwalifikująca się kobieta. Niestety w innych powiatach w Wielkopolsce z badań skorzystało niespełna 30 procent kobiet spełniających kryteria programu.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®