Po 16 latach Tour de Pologne wraca do Wielkopolski

W najbliższą sobotę najlepsi kolarze z całego świata zmierzą się w 80. Tour de Pologne, którego trasa prowadzić będzie m.in. przez gminy: Suchy Las, Czerwonak, Murowaną Goślinę, Pobiedziska i Kostrzyn.
Fot. Janusz Ludwiczak

A skąd zrodził się pomysł, by Tour de Pologne po 16 latach powrócił do Wielkopolski? Mówi dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang:

Najlepsi kolarze wystartują w sobotnie południe z Międzynarodowych Targów Poznańskich po czym dojadą na tor Poznań. Następnie ponad 180-kilometrowa trasa pierwszego etapu prowadzić będzie przez Biedrusko, Bolechowo, Łopuchowo, Kiszkowo, Pobiedziska i Kostrzyn, gdzie zaplanowano premię specjalną. Następnie przez Środę Wielkopolską, Kórnik, Rogalin, Mosinę, Puszczykowo i Komorniki zawodnicy wjadą do stolicy Wielkopolski.

W sumie kolarze i kibice, również poprzez transmisje odwiedzą 10 gmin powiatu poznańskiego. Mówi starosta poznański, Jan Grabkowski:

W Tour de Pologne ma wziąć udział ponad tysiąc kolarzy. Swój start zapowiedzieli m.in. Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. W pierwszy etapie wyścigu mają wystartować m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow – zwycięzca 76. edycji tego wyścigu czy też Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku. Mówi dyrektor Tour de Pologne, Czesław Lang:

Zadowolenia z wyścigu Tour de Pologne w Wielkopolsce nie kryje marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak:

Pierwszy etap 80. Tour de Pologne już w najbliższą sobotę. Dzień później zawodnicy zawitają na południe Wielkopolski, gdzie wystartują z Leszna i po przejechaniu blisko 203 kilometrów dojadą do Karpacza.

Pozostałe pięć etapów, liczącego łącznie 1130 kilometrów wyścigi kolarskiego zaplanowano na trasach: Wałbrzych – Duszniki Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, Katowice oraz Zabrze – Kraków.

Dodajmy, że Radio Wielkopolska objęło patronat medialny nad 80. Tour de Pologne.

Map. materiały prasowe
Map. materiały prasowe
Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®