Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie

Przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż, m.in. sportowej, gastronomicznej, turystycznej czy kultury  mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek ZUS, a także skorzystać ze świadczenia postojowego.

Fot. Pixabay

Pod koniec lutego weszły w życie nowe przepisy w sprawie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii Covid-19.

Po zmianie przepisów, przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r. Tym samym rozszerzone zostają formy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej.

O umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport objaśnia Marlena Nowicka z wielkopolskiego ZUS.

Dzięki nowemu rozporządzeniu wnioski można składać o miesiąc dłużej, do końca kwietnia.

Zmienił się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres. Przedsiębiorca musi to zrobić najpóźniej do 31 marca 2021 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Co ważne, wnioski o wsparcie z Tarczy antykryzysowej 7.0. złożone do 27 lutego włącznie (przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia) ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. Jednak przedsiębiorców, którzy występują o zwolnienie z opłacania składek będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych do 31 marca 2021 r. – zaznacza Marlena Nowicka.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska