Przyszli kierowcy więcej zapłacą za egzamin na „prawko”

Wzrosną opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Taką decyzję podjęła większość radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Podwyżka motywowana jest przede wszystkim rosnącymi kosztami utrzymania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a także niezbędnymi podwyżkami płac egzaminatorów, których wynagrodzenia nie były zmieniane od kilku lat.

Fot. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu

I tak zgodnie z podjętą uchwałą opłaty za egzamin teoretyczny niezależnie od kategorii wzrosną z 30 do 50 złotych. Z kolei przyszli kierowcy za możliwość zdania państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B zapłacą o 42% więcej. Zamiast 140 złotych będzie to 200 złotych.

Radni Prawa i Sprawiedliwości proponowali, by opłata za egzamin teoretyczny wynosiła 40 złotych, a za część praktyczną na niższe kategorie – 170 złotych. Mówi radny PiS, Adam Bogrycewicz:

Jak przekonywał wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak niezbędne jest wprowadzenie maksymalnych stawek, gdyż chociażby stawki płac egzaminatorów nie były zmieniane od 2007 roku, a i tak podwyżka nie zapewni rentowności WORD-ów:

Zgodnie z nowelizacją ustawy od nowego roku to sejmiki województw decydują o stawkach wysokości opłat za egzaminy na prawo jazdy. Mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak:

Jak dodaje marszałek Marek Woźniak Związek Województw przyjął uchwałę, że racjonalnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie jednolitej stawki dla całego kraju. Przyjęły je już m.in. sejmiki województw podkarpackiego i lubelskiego, gdzie większość ma PiS.

Nowe stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy w Wielkopolsce będą obowiązywały po 14 dniach od opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym, a więc najpewniej od kwietnia.

Dodajmy, że w 2021 roku w wielkopolskich WORD-ach przeprowadzono 42 791 egzaminów praktycznych i 31 607 egzaminów teoretycznych. Prawo jazdy uzyskało nieco ponad 17 tysięcy osób, w tym blisko 12,5 tys. na samochód osobowy. Łączna zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Wielkopolskich Ośrodkach Ruchu Drogowego w 2021 roku wyniosła 41%.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska