Spada liczba zakażeń wirusem Sars-Cov-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1094 nowych przypadkach, czyli o pół tysiąca mniej niż tydzień temu. Ostatnie doby zmarły 43 osoby, z czego 21 nie miało chorób współistniejących. Dziś stwierdzono 709 ozdrowieńców. Obecnie w kwarantannie przebywa 20 738 osób.

Fot. Pixabay

Zwalnia się liczba łóżek w szpitalach – obecnie zajętych jest 58% miejsc. Hospitalizowanych jest 2025 osób, o ponad 400 mniej niż w ubiegłą środę. 172 osoby oddychają dzięki respiratorom.

Od początku pandemii, czyli od marca zeszłego roku w Wielkopolsce stwierdzono ponad 274 tysięcy przypadków zakażeń, zmarło 6519 osób.

Dziś premier poinformował o łagodzeniu obostrzeń. Zniknie regionalizacja. Od maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Po długim weekendzie zakupy będzie można zrobić w galeriach handlowych, sklepach budowlanych i meblowych. Działać będą mogły muzea i galerie sztuki.

Od przyszłej soboty, 8 maja działać będą mogły hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe, ale obowiązywać będzie limit połowy obłożenia.

Od połowy maja restauracje, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne będą mogły przyjmować klientów, ale tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Dopuszczalne będą wesela i imprezy okolicznościowe, ale organizowane „na zewnątrz” z limitem do 25 osób. Na świeżym powietrzu będą mogły być spektakle teatralne i projekcie kin plenerowych. Kibice będą mogli wrócić na trybuny, lecz zajęta będzie mogła być tylko ¼ miejsc. Zdjęty zostanie również obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz pod warunkiem zachowania odległości półtora metra od innej osoby.

Pod koniec maja przywrócone mają zostać lekcje stacjonarne w szkołach, działalność będą mogły wznowić siłownie.

Luzowanie obostrzeń będzie możliwe pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego i jeśli liczba zakażeń i zgonów będzie nadal spadać.

Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!
Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!