„To ambitny plan na trudne czasy” – marszałek przedstawił projekt budżetu Wielkopolski na 2023 rok

Dochody na poziomie blisko 2 miliardów 236 milionów złotych, a wydatki rzędu nieco ponad 2,5 miliarda złotych – marszałek Marek Woźniak przedstawił projekt budżetu województwa wielkopolskiego na przyszły rok.

Fot. UMWW

Ambitny budżet na trudne czasy. Z niczego nie zrezygnowaliśmy planując budżet województwa na 2023 rok. Przyjęliśmy jednak inny model planowania, niż do tej pory. Odeszliśmy od procedur zaprojektuj i wybudujpoinformował marszałek województwa wielkopolskiego Marszałek Woźniak podczas prezentacji projektu budżetu na 2023 r., wskazując na wyzwania, z którymi musi mierzyć się samorząd wojewódzki. To między innymi wysoka i utrzymująca się inflacja, która będzie powodować wzrost kosztów realizowanych zadań:

Najwięcej, bo aż 41%, czyli ponad miliard złotych pójdzie na inwestycje:

Na same tylko inwestycje drogowe Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć blisko 468 milionów złotych, z czego część środków trafi na budowę obwodnicy Rogoźna, Szamotuł, Kościana i Gostynia.

Ponad ćwierć miliarda złotych pochłoną inwestycje w ochronę zdrowia, w tym rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Onkologii, doposażenie ośrodków radioterapii w Pile, w Poznaniu i Kaliszu czy budowę Centrum Medycyny Ratunkowej Szpitala Wojewódzkiego w stolicy Wielkopolski.

Jedną z najważniejszych inwestycji będzie też rozpoczęcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Mówi ponownie marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak:

Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować w sumie ponad 376 mln zł, z czego 12 mln zł to nakłady finansowe w przyszłym roku.

W sumie na wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego w przyszłym roku Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć ponad 155 milionów złotych. Dotacje podmiotowe otrzyma 23 instytucji.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska