Trasa 80. Tour de Pologne zaprezentowana – wyścig pojedzie przez Wielkopolskę!

Trasa 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour została właśnie zaprezentowana. Jubileuszowa edycja wprowadza wiele wspaniałych nowości i interesujących miejsc na mapie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym będzie ścigać się światowa czołówka. W tym roku wyścig pojedzie przez Wielkopolskę. 

Podczas tegorocznej, 80. edycji Tour de Pologne zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprinterów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko to składa się na wspaniałe widowisko, które rozpali polskie drogi w dniach 29 lipca – 4 sierpnia.

mapa trasa 80. Tour de Pologne 2023
Fot. materiały prasowe 80. Tour de Pologne 2023

Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29. lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno – Karpacz, Wałbrzych – Duszniki Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze – Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! 

zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang. 

kolarze wyścig Tour de Pologne Wielkopolska murowana goślina pobiedziska suchy las
Fot. Szymon Gruchalski

Pierwszy etap Tour de Pologne 2023 pojedzie przez Wielkopolskę

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, gdzie wyścig powraca po 16 latach. Start etapu zaplanowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej, Powiat Średzki.

mapa trasa 80 tour de pologne pojedzie przez Wielkopolskę Murowana Goślina Suchy Las Pobiedziska
Fot. materiały prasowe 80. Tour de Pologne 2023

Potrójny jubileusz Tour de Pologne 2023

Przed nami wyjątkowy rok dla Tour de Pologne, w którym będziemy obchodzili potrójny jubileusz: 95 lat temu kolarze po raz pierwszy ruszyli w Polskę, w 2023 roku wystartują po raz 80, a 30 lat temu po raz pierwszy Czesław Lang zaczął odpowiadać za organizację naszego narodowego wyścigu. To absolutnie wyjątkowe święto dla kolarstwa, ale i całej Polski. 

Fot. materiały prasowe: Zwiastun kinowy 80. Tour de Pologne

Z radością przekazujemy, że Radio Wielkopolska® objęło patronat medialny nad tegorocznym wyścigiem. Więcej informacji na temat wydarzenia pojawi się już wkrótce, a wszystkie aktualności są dostępne na stronie 80. Tour de Pologne.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®