W niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już w najbliższą niedzielę wybory samorządowe – wybierać będziemy radnych gmin, powiatów i sejmiku, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na najbliższą 5-letnią kadencję, która potrwa do 2029 roku.

Fot. Janusz Ludwiczak

W niedzielę Wielkopolanie wybierać będą łącznie 117 wójtów, 109 burmistrzów gmin i 7 prezydentów miast. Wybrani zostaną także radni w 226 gminach. Ich liczba jest ściśle związana z liczbą mieszkańców. I tak w przypadku gmin do 20 tysięcy mieszkańców będzie to 15 radnych, w gminach do 50 tysięcy mieszkańców – 21 radnych, a w większych jednostkach w zależności od liczny mieszkańców – od 23 do 45 radnych. Z kolei do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wybranych zostanie w sumie 39 radnych.

Głosować będzie można w godzinach od 7:00 do 21:00. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery karty do głosowania – do rady miasta lub rady gminy, na wójta, burmistrza gminy lub prezydenta miasta, a także z listą kandydatów do rady powiatu oraz czwartą kartę – z nazwiskami kandydatów do sejmiku województwa wielkopolskiego.

Są gminy, w których jest tylko jeden kandydat na burmistrza. W tym przypadku głosowanie przypominać będzie plebiscyt. Głosować będzie można na TAK lub NIE. Co ciekawe, w przypadku gdyby jedyny kandydat na burmistrza nie uzyska więcej niż 50% głosów, wtedy włodarza wybierać będzie rada gminy.

Dodajmy, że ewentualna II tura w samorządach, w których kandydaci na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie uzyskają więcej niż 50% głosów zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®