W 105. rocznicę podpisania porozumienia w Trewirze, dzięki któremu Wielkopolska powróciła do Polski wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które powstanie w pobliżu Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu, na terenie dawnego lodowiska Bogdanka.
Historyczna kostka brukowa pozyskana z ulicy Ratajczaka w Poznaniu, gdzie padły pierwsze strzały zwycięskiej wielkopolskiej insurekcji z 1918 roku, stała się kamieniem węgielnym pod budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
– Dziś potwierdzamy w przestrzeni publicznej to, że naprawdę budujemy muzeum. To nie marzenie, nie zapowiedź, tylko faktyczne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Powstanie Wielkopolskie traktujemy jako projekt pozapartyjny i apolityczny od bardzo wielu lat. Muzeum wkrótce powstanie i będzie ważnym miejscem dla Wielkopolan. Miejscem, z którego będzie płynął przekaz o tym, jak mądry i dobrze przygotowany przez pokolenia był czyn zbrojny, który doprowadził do zwycięstwa. Czyn, który był niezwykle ważny dla odrodzenia się ojczyzny. Chcemy stworzyć miejsce, które będzie potrafiło przekazać tę historię w sposób nowoczesny i przystępny. Powstanie Wielkopolskie powinno być w świadomości wszystkich Wielkopolan i jak największej liczby rodaków, temu ma przysłużyć się powstające właśnie muzeum. Wszystkim gremialnie dziękuję za to, co zrobili dla budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj jesteśmy pełni radości – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego składać będzie się z 4 budynków i części podziemnej, w której prezentowana będzie ekspozycja stała z nowoczesnymi narzędziami, w tym multimediami. W placówce będzie można włożyć mundur czy wsiąść do wozu pancernego.
– Trudno też wymarzyć sobie lepsze miejsce na zbudowanie takiego muzeum – miejsce pełne historii, w pobliżu którego spoczywają wielcy Polacy i zasłużeni Wielkopolanie. Tutaj, na placu budowy, jeszcze jest „ściernisko”, a chcemy, żeby za 30 miesięcy, czyli w grudniu 2026 roku, stanęło tu nowoczesne muzeum – podkreśla Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 256 milionów złotych. Kolejne 76 mln zł pochłonie wyposażenie ekspozycji, a pozostałe 43 mln zł to koszty administracyjne. Jak dodaje marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak na realizację inwestycji złożyło się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma być gotowe do grudnia 2026 roku.