„Śnieżycowy Jar” już rozkwita

Od soboty rezerwat „Śnieżycowy Jar” zostanie otwarty dla gości. Położony na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko, w lasach wchodzących w skład Poligonu Wojskowego Biedrusko co roku przyciąga rzesze miłośników kwitnących śnieżyc.

Fot. Jacek Trembiński/Nadleśnictwo Łopuchówko

Jak mówi Karolina Prange z Nadleśnictwa Łopuchówko również w tym roku obowiązywać będzie zmieniona organizacja dla ruchu pieszych:

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi: przy lesie od strony Uchorowa, we wsi Starczanowo oraz przy lesie od strony wsi Szymankowo.

A dlaczego warto wybrać się do rezerwatu „Śnieżycowy Jar”, który dostępny jest tylko w wybrane weekendy, gdyż położony jest na terenie poligonu wojskowego Biedrusko?

Pojawienie się więc śnieżycy w Wielkopolsce jest najprawdopodobniej celowym działaniem człowieka, gdyż na mapach sprzed 100 lat nie ma w tym miejscu w ogóle lasu, a w sąsiedztwie rezerwatu znajdują się pozostałości fundamentów zabudowań.

Dodajmy, że rezerwat „Śnieżycowy Jar”, który ma ponad 9,5 hektarów powierzchni został utworzony w 1975 roku w gminie Murowana Goślina.

Więcej o tym niezwykłym miejscu opowiada Karolina Prange z Nadleśnictwa Łopuchówko:

Map. Nadleśnictwo Łopuchówko
RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska