Piła solidarna z Ukrainą

Kilkaset miejsc noclegowych dla uchodźców, konto bankowe na wpłaty na pomoc dla obywateli Ukrainy i magazyn, do którego można dostarczać żywność – tak Piła przygotowała się do pomocy dla poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.

Fot. UM Piły

Te rozwiązania wypracował sztab kryzysowy zwołany przez prezydenta Piły Piotra Głowskiego.

Przygotowywana jest też pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy już przebywają i pracują w Pile, a także tych, którzy będą chcieli sprowadzić swoich bliskich.

Zbiórkę finansową i rzeczową dla obywateli Ukrainy ma prowadzić Pilski Bank Żywności.

W Urzędzie Miasta w Pile powstały trzy stanowiska do kontaktu, przeznaczone zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i dla instytucji oraz organizacji, które chcą pomóc lub już pomagają obywatelom tego kraju oraz dla przedsiębiorców, deklarujących interwencyjne zatrudnienie obywateli Ukrainy.

Komunikat po posiedzeniu Pilskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie pomocy dla obywateli Ukrainy, w związku z agresją Rosji na ten kraj.

  1. W trosce o bezpieczeństwo zagrożone potencjalnym atakiem cybernetycznym, od dwóch tygodni trwał przegląd zabezpieczeń teleinformatycznych, w zakresie szczelności systemów zabezpieczeń (na przykład zapewnienie ciągłości dostaw wody lub funkcjonowania komunikacji miejskiej).
  2. Przy współpracy z wojewodą wielkopolskim przygotowaliśmy listę kilkuset miejsc noclegowych w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach.
  3. Na bazie współpracy z pilskimi przedsiębiorcami zatrudniających obywateli Ukrainy i uzyskanych w ten sposób informacji, spodziewamy się ruchu ludności w obie strony. Aktualnie liczba obywateli Ukrainy mieszkających w Pile szacowana jest na około 1500 osób. Większość działań przedsiębiorstwa podejmują obecnie we własnym zakresie.
  4. Pilski Bank Żywności uruchomi subkonto, na które będzie można wpłacać pieniądze w ramach zbiórki pomocowej dla obywateli Ukrainy. Numer opublikujemy, jak tylko rachunek zostanie uruchomiony. PBŻ już teraz przygotował magazyn przy ulicy Motylewskiej, do którego firmy spożywcze, instytucje i osoby prywatne mogą dostarczać żywność o przedłużonej ważności spożycia, która zostanie przekazana potrzebującym obywatelom Ukrainy.
  5. W celu udzielenia pomocy uchodźcom, przygotowaliśmy listę tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego, która jest rozszerzana i dlatego apelujemy, o zgłaszanie się kolejnych osób znających te języki.
  6. Wyznaczyliśmy trzy stanowiska i uruchomiliśmy skrzynki pocztowe i telefony kontaktowe, przeznaczone zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i osób oraz podmiotów, które zechcą im pomóc.

Kontakt dla instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, które chcą pomóc lub już pomagają obywatelom Ukrainy:

Justyna Dziuba, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych – tel. 67 21 04 264 lub 668 231 015; mail: jdziuba@um.pila.pl

Kontakt dla przedsiębiorców, deklarujących interwencyjne zatrudnienie obywateli Ukrainy:

Magdalena Smoczyk, podinspektor do spraw promocji miasta w Biurze Prezydenta – tel. 67 34 52 367; mail: msmoczyk@um.pila.pl

Pomoc indywidualna:

Marian Martenka – tel. 67 21 04 299 lub 668 203 096 ; mail: mmartenka@um.pila.pl

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®