Pszczele święto – dlaczego owady te są tak ważne?

Ceniono je już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Kojarzymy ich głównie z produkcji miodu, lecz zapylają ponad 87% gatunków roślin na świecie. Mowa o pszczołach, które mają dziś swoje święto.

Fot. Janusz Ludwiczak

Jak mawiał Albert Einstein: “Od chwili gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia” i coś w tym jest. Mówi dr Jerzy Kamprowski, kierownik Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu:

A warto zajrzeć do Muzeum Pszczelarstwa, które znajduje się przy ul. Poznańskiej 35 w Swarzędzu, przy samej drodze krajowej nr 92. Możemy tam zobaczyć ule w kształcie niedźwiedzia, który lubi miodek, a także przedstawiające chaty góralskie, wiatraki czy obiekty sakralne.

Najbardziej znana jest pszczoła miodna. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół  – głównie prowadzących samotny tryb życia. Zagrożonych wyginięciem jest ponad 200 gatunków. Jednym z zagrożeń dla owadów jest utrata siedlisk w wyniku rozrastających się miast, braku zadrzewień śródpolnych czy starych drzew.

Duży problem stanowi intensyfikacja rolnictwa – nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów. Nie bez wpływu pozostaje również zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu.

Szansą dla pszczół mogą być działania leśników, polegające na tworzeniu pasiek na terenach leśnych. Ustawiane są tam również barcie, służące pszczołom jako miejsce schronienia i gniazdowania. Barcie przeważnie wykonywane są w kłodach sosnowych i zawieszone w miejscach najbardziej sprzyjających zasiedleniu przez pszczoły.