Średniowieczne źródła polsko-ukraińskiego dziedzictwa na Lednicy

„Średniowieczne źródła naszego dziedzictwa Ostrów Lednicki – Sofia Kijowska” – to tytuł wystawy, która od piątku prezentowana będzie w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Fot. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

O szczegółach mówi archeolog i kierownik Oddziału Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim, dr Andrzej Kowalczyk:

Pierwotnie wystawa miała być jednocześnie prezentowana zarówno w sąsiedztwie Ostrowa Lednickiego, jak i w Kijowie w pobliżu Soboru Mądrości Bożej. Plany te pokrzyżowała jednak wojna.

Dlatego szczególnie teraz, w trudnych i bolesnych dla Narodu Ukraińskiego chwilach Muzeum Pierwszych Piastów na Lenicy chce pokazać rezultaty współpracy instytucji kultury:

Zawarte śluby, jak pokazuje historia i badania archeologiczne były bardzo silnym czynnikiem interakcji kulturowych, przyczyniając się do zaciśnięcia relacji pomiędzy narodami.

Wystawa „Średniowieczne źródła naszego dziedzictwa Ostrów Lednicki – Sofia Kijowska”, która została objęta honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce, Andrija Deszczycia zostanie otwarta w piątkowe południe w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Ekspozycję będzie można zobaczyć do połowy października.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska