Pięć lat temu burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podpisał z władzami stolicy Wielkopolski list intencyjny, dzięki któremu pasażerowie mogliby dojechać z Poznania do Swarzędza na jednym, wspólnym bilecie. Tak jednak się nie stanie.
„Miasto Poznań i Gmina Swarzędz są zainteresowane rozwojem publicznego transportu zbiorowego na swoim terenie administracyjnym i stworzeniem optymalnego systemu transportowego. Na mocy porozumienia system transportowy organizowany przez Gminę Swarzędz włączony zostanie do systemu publicznego transportu zbiorowego Poznania od 1 lipca 2016 roku. W takiej sytuacji Miasto Poznań stanie się organizatorem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym” – podpisane w połowie 2015 r. porozumienie miało sprawić, że z Poznania do Swarzędza będzie można dojechać na jednym bilecie. Docelowo za przejazd pasażerowie mieliby zapłacić kartką PEKA, a za pomocą tPortmonetki faktyczną liczbę przejechanych przystanków, a nie, jak teraz jednorazową opłatę za cały przejazd.
Tak jednak się nie stanie. Dlaczego? O tym rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, Bartosz Trzebiatowski:
ZTM od wielu lat przy współudziale zaangażowanych w projekt samorządów sukcesywnie rozbudowuje system transportu zbiorowego, dzięki czemu pasażerowie mogą korzystać z karty Peka i jednej taryfy biletowej na terenie aglomeracji. Obecnie ZTM organizuje komunikację w 5 podpoznańskich gminach: Czerwonaku, Suchym Lesie, Rokietnicy, Komornikach i Luboniu, a w innych gminach na wybranych liniach.
Mieszkańcy gminy Swarzędz mogą korzystać ze wspólnego biletu, w tym karty PEKA jedynie na dwóch liniach, obsługiwanych przez poznańskie MPK, czyli nr 155 z Franowa do Zalasewa oraz nr 173 ze Śródki do Janikowa.
Pasażerowie chcąc dojechać z poznańskiej Śródki do Swarzędza innymi liniami m.in. nr 401, 405 czy 412 muszą kasować zupełnie inne bilety, obsługiwane przez Swarzędzką Komunikację Autobusową, które od sierpnia wrosły o 20%. I tak ceny biletów jednorazowych podrożały z obecnych 5 do 6 złotych, zaś pasażerowie za bilet 30-dniowy płacą o 14 złotych więcej. Zlikwidowane zostały również bezpłatne przejazdy do dworca kolejowego. Z ulg nadal mogą korzystać uczniowie, studenci, seniorzy i rodziny wielodzietne.
►ZOBACZ TAKŻE: Swarzędz uruchomił biletomaty
►ZOBACZ TAKŻE: Pasażerowie swarzędzkiej komunikacji zapłacą o 20% więcej