Swarzędz w tym roku świętuje jubileusz 385-lecia. Z tej okazji w przestrzeni miasta pojawią się dwie kolejne rzeźby, przedstawiające swarzędzkich stolarzy. Odbędzie się też kilka wydarzeń.
O szczegółach obchodów 385-lecia Swarzędza mówi burmistrz, Marian Szkudlarek:
I pierwszą taką uroczystością będzie piątkowa uroczysta sesja Rady Miejskiej, w trakcie której wręczony zostanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Swarzędz. Otrzyma go profesor dr. hab. Bogdan Marciniec, należący do ścisłej czołówki współczesnych chemików polskich i światowej rangi specjalistów.
Ponadto druhowie z jednostek OSP w Swarzędzu i Kobylnicy oraz Magdalena Nowak, prowadząca od 41 lat cukiernię i nauczycielka rzemiosła otrzymają wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”.
Z kolei 30 kwietnia po wieloletniej przerwie związanej z pandemią powrócą „Józefinki”, czyli wspólna zabawa dla mieszkańców z okazji dnia świętego Józefa – patrona miasta oraz cieśli, stolarzy i rzemieślników, z których Swarzędz słynie:
Mimo, iż Swarzędz obchodzi w tym roku 385-lecie nadania praw miejskich, to jednak źródła historyczne datują początek miasta na 1366 rok, gdy ówczesna wieś należała do rodziny Górków herbu Łodzia, a następnie w spadku trafiła do rodziny Czarnkowskich herbu Nałęcz. Wieś liczyła 2,5 łana, 3 zagrodników, pasterza i 30 owiec.
W 1794 roku Swarzędz liczył już ponad 2,5 tys. mieszkańców i był 9 pod względem wielkości miastem w Wielkopolsce.
Pod koniec XIX wieku do Swarzędza zaczęli przybywać bambrzy i rzemieślnicy z Niemiec. Rzemiosła uczyli się od nich Polacy. Po wojnie w Swarzędzu zaczęło powstawać coraz więcej zakładów rzemieślniczych od szewca po stolarza.
Obszerną historię 385-letniego miasta można poznać w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, które znajduje się w budynku dawnej remizy strażackiej przy ul. Bramkowej 6. Obiekt można zwiedzać bezpłatnie od wtorku do piątku między 9 i 16 oraz w soboty, a także w 2 i 4 niedzielę miesiąca w godz. od 13:00 do 17:00.