Bez przełomu w Solarisie. Nadal trwa strajk generalny pracowników. Wsparła ich Agnieszka Holland

Nadal bez przełomu w Solarisie. Od ponad tygodnia trwa strajk pracowników największego producenta autobusów i trolejbusów w Europie.

Fot. OPZZ Konfederacja Pracy w Solaris Bus & Coach

W poniedziałek pod zakładem w Bolechowie koło Czerwonaka protestujących wspierali związkowcy z całej Polski. Jak powiedział pod bramą zakładu przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda: „Cała Polska pracownicza jest z pracownikami Solarisa, którzy upominają się o godne wynagrodzenia„. I jak dodał sytuacja pracowników zostanie poruszona podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tymczasem w środę ze strajkującymi spotka się wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Firma Solaris w pisemnym komunikacie twierdzi, że protestujący pracownicy wywierają presję na tych, którzy do strajku nie chcą się przyłączyć. Zaskoczony tym jest Wojciech Jasiński ze związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Solarisie:

Przypomnijmy, że protestujący od września domagają się wzrostu wynagrodzeń w równej kwocie 800 złotych brutto dla wszystkich pracowników. Jednak do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia.

Jak powiedział nam tuż przed rozpoczęciem strajku rzecznik Solarisa, Mateusz Figaszewski w ciągu trzech ostatnich lat firma przeznaczyła na podwyżki blisko 60 mln zł, z czego w styczniu z budżetu firmy na podwyżki płac wygospodarowano 17 mln zł.

Zdaniem Mateusza Figaszewskiego strajk negatywnie wpłynie na działalność przedsiębiorstwa i może zachwiać stabilnością miejsc pracy.

Dodajmy, że strajkujących w Solarisie wspiera Agnieszka Holland.

„Załoga fabryki Solaris walczy o jak najbardziej im się należące podwyżki. Zarząd firmy robi wszystko, by zdusić ten strajk, nastraszyć, zagłodzić, odciąć informacje i wsparcie zewnętrzne. Już nie tylko działania władz przypominają najgorsze czasy PRLu, ale i prywatni przedsiębiorcy zdają się czerpać z najgorszych wzorców . Okażmy pracownikom Solaris nasza solidarność, pomóżmy im wygrać!” napisała na swoim profilu znana reżyserka i scenarzystka, publikując link do zbiórki na fundusz dla pracowników, którzy nie otrzymają wynagrodzenia za okres strajku.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®