Urząd marszałkowski sfinansuje budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Radni sejmiku województwa wielkopolskiego zgodzili się na przejęcie od miasta Poznań Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W zamian stolica Wielkopolski dostanie od województwa filharmonię. Jak już informowaliśmy marszałek Marek Woźniak ogłosił, że urząd marszałkowski weźmie na siebie koszty budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, gdyż miasto Poznań nie ma aż 130 mln zł na jej realizację.

Wiz. WXCA

Jak mówi marszałek Marek Woźniak Muzeum Powstania Wielkopolskiego zrealizuje samorząd województwa wielkopolskiego, który zaciągnie na ten cel kredyt:

W zamian miasto Poznań przejmie od marszałka Filharmonię Poznańską, której nowa siedziba powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jak zaznacza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak za 350 mln zł powstanie Centrum Muzyki, które będzie obszarem prezentacji dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, zespołów muzycznych i chóralnych, a także miejscem najważniejszych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Poznańska Wiosna Muzyczna czy festiwal Era Jazzu:


Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie przy Wzgórzu Św. Wojciecha, na terenie dawnego lodowiska Bogdanka. Inwestycja będzie kosztować 300 milionów złotych.

Z kolei koszt budowy Centrum Muzyki wraz z siedzibą Filharmonii wyniesie 350 mln zł. 70% tej kwoty ma dofinansować Unia Europejska.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®