Działają już żłobki i przedszkola, zainteresowanie niewielkie

W wielu podpoznańskich gminach działają już żłobki i przedszkola, jedna uczęszcza do nich ok. 5-10% dzieci. Z kolei od poniedziałku w szkołach podstawowych prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych.

Fot. Pixabay

W gminie Pobiedziska na 800 dzieci do żłobków i przedszkoli uczęszcza zaledwie 70 maluchów. Podobnie jest w sąsiedniej gminie Swarzędz.

– Od tego tygodnia uruchomiliśmy publiczny żłobek i przedszkola. 5% dzieci skorzystało z możliwości bycia w żłobku lub przedszkolu, tak zdecydowali rodzice. Prowadzone są zajęcia opiekuńcze – powiedział Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

Rząd postanowił umożliwić działalność żłobków i przedszkoli od początku maja, tak aby mogła być zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Samorządy potrzebowały jednak czasu na przygotowanie placówek, by nie dochodziło w nich do zakażenia pomiędzy dziećmi i pracownikami. Sale przedszkole muszą być pozbawione niektórych zabawek i pluszaków, które nie nadają się do dezynfekcji.

– Wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że w grupie może być 12 dzieci, w uzasadnionych przypadkach 14. Te dzieci muszą być odpowiednio przygotowane. Musi być przeprowadzona z nimi rozmowa o częstym myciu rąk, a zaskoczeniem dla dzieci będzie to, że panie będą inaczej wyglądały – będą miały maseczki, przyłbice. Sale przedszkolne będą pozbawione niektórych zabawek, pluszaków, dywanów, i innych przedmiotów, które nie nadają się do dezynfekcji – zaznacza burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek.

Od najbliższego poniedziałku w klasa 1, 2 i 3 szkoły podstawowej prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Nadal jednak lekcji nie będą mieli uczniowie starszych klas. Uruchomione zostaną za to konsultacje dla maturzystów oraz uczniów klas 8 szkół podstawowych w związku ze zbliżającymi się egzaminami.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®