Na stacji Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wlkp. powstają nowoczesne i proekologiczne dworce kolejowe

Jak już informowaliśmy spółka PKP ogłosiła przetarg na przebudowę dworca w Pobiedziskach. Znacznie wcześniej, bo już pod koniec lata pasażerowie skorzystają z nowoczesnych i proekologicznych Innowacyjnych Dworców Systemowych, które powstają na dwóch stacjach: Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie, położonych przy trasie kolejowej z Poznania do Gniezna.

Wiz. PKP/materiały prasowe

– Dworce powstają w rejonie węzłów przesiadkowych. Budynki posiadają prostą formę architektoniczną, składają się z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa mini pawilony, mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowych budynków dworcowych jest wieża zegarowa. W części pasażerskiej mieścić będzie się niewielka poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety – wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP.

Budynki na stacjach Pobiedziska Letnisko jak i Biskupice Wielkopolskie mają być bezpieczne, dzięki zamontowaniu systemu monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Każdy z obiektów będzie posiadał również oznakowania w alfabecie Braille’a i mapy dotykowe dla osób niewidomych. Dworce mają być proekologiczne.

– Na dachu budynków zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, która wytworzy około 2700 kWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok (na każdym z dworców). To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew sporych rozmiarów.
Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcach pomp ciepła do ogrzewania budynków, a także systemu, który będzie na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które będzie załączać się tylko przy pomocy czujników obecności współpracujących z czujnikami natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynków. Tego typu rozwiązania wpłyną korzystnie nie tylko na koszty utrzymania obiektów, ale również ograniczą ich negatywny wpływ na środowisko do minimum
– przekonuje Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych.

Budowa nowych dworców Pobiedziska Letnisko oraz w Biskupicach Wielkopolskich będzie kosztować łącznie blisko 9,5 mln zł. Obydwie inwestycje są finansowe ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

►CZYTAJ TAKŻE: Dworzec w Pobiedziskach zostanie przebudowany [WIZUALIZACJE]

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®