Nie będzie kolędy i nabożeństw na cmentarzach

Arcybiskup Stanisław Gądecki zdecydował, że na terenie Archidiecezji Poznańskiej ze względu na pandemię nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich. 1 listopada nie będą też sprawowane nabożeństwa na cmentarzach.

fot. Pixabay

Jak czytamy w dekrecie Metropolity Poznańskiego, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach odbywać będą się specjalne wieczorne msze święte  w kościołach dla wybranych grup. Zgodnie z dekretem po liturgii przeprowadzone ma zostać kolędowanie oraz pogawędka, poruszająca bieżące kwestie parafialne. Wierni po powrocie do domów mają odprawić celebrację tzw. liturgii rodzinnej, czyli odmówić modlitwę, której tekst otrzymają w świątyni, a następnie gospodarz domu ma sam pokropić mieszkanie wodą święconą.

Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał również dekret dotyczący 1 listopada, prosząc duszpasterzy, by zrezygnowali z odprawienia gromadzących tłumy mszy świętych na cmentarzu w uroczystość Wszystkich Świętych, a w zamian zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w kościołach. Z kolei zamiast jednej procesji na cmentarzu mają być sprawowane nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®