S5: Przesadził z ciężarem i szerokością ładunku

Kolejne przeciążone pojazdy na drodze ekspresowej S5 pomiędzy Poznaniem a Gnieznem zatrzymali funkcjonariusze wielkopolskiego Inspektoratu Drogowego. W środę kierowca pojazdu ciężarowego przewoził ładunek, który był o blisko metr za szeroki, ale również przeciążony o blisko 2,5 tony. Dzień później zatrzymany został pojazd, który przewoził ładunki o 5 ton za ciężkie, na dodatek z uszkodzoną oponą.

Fot. WITD

W środę zatrzymany został kolejny zespół pojazdów, który powinien być pilotowany przez dwa samochody – z przodu i z tyłu. Kierowca pojazdu ciężarowego przewoził ładunek, który był o blisko metr za szeroki. O szczegółach mówi rzecznik wielkopolskiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Piotr Laskowski:

Okazało się również, że ładunek był przeciążony o blisko 2 i pół tony, a kierowca nie posiadał odpowiedniego zezwolenia na przejazd.

Kierowca otrzymał mandaty karne na kwotę 300 złotych, m.in. za brak wpisu dotyczącego okresu jego aktywności za kierownicą. Pojazd inspektorzy usunęli na parking strzeżony.

Z kolei wczoraj również na drodze krajowej S5 w okolicach Gniezna „krokodyle” zatrzymali pojazd, który miał przekroczony ładunek blisko o 5 ton.

– Rzeczywista masa całkowita zespołu pojazdów przy dozwolonych 40 tonach wyniosła 44,7 tony. Przekroczenie o blisko 5 ton dało 11,75 procent ponad normę. W trakcie kontroli kierujący pojazdem okazał zezwolenia na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym. Jednak prawo zabrania przewozu pojazdem nienormatywnym ładunków innych niż ładunek niepodzielny. A kierowca przewoził w sumie trzy ładunki podzielne w postaci koparki gąsienicowej wraz z łyżką i osobno drugą łyżkę i zagęszczarkę. Pojazd nie został usunięty na parking strzeżony, bowiem w trakcie kontroli przeładowano ładunekinformuje Piotr Laskowski, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu

Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości w sumie 12 tysięcy złotych. Inspektorzy zatrzymali też dowód rejestracyjny naczepy, przy której stwierdzili uszkodzony kord opony. Tę usterkę zakwalifikowano jako niebezpieczną.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®