Swarzędz: Sprawdzają zanieczyszczenie powietrza

W Swarzędzu działa kilka czujników, które dokonują pomiary pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Przy ul. Traugutta na tzw. „Zatorzu” pojawił się kolejny, który podaje również zawartość substancji rakotwórczych w powietrzu.

Fot. Swarzędzka Inicjatywa AntySMOGowa „SmogSTOP”

Jak mówi Jacek Bura ze Swarzędzkiej Inicjatywy Antysmogowej „SmogSTOP” podaje on również zawartość substancji rakotwórczych w powietrzu.

Formaldehydy są to związki uznawane jako rakotwórcze, w niektórych krajach zakazane (np. Kanada), często znajdują się w naszych gospodarstwach domowych pod postacią wszelkiego rodzaju użytych klejów np. w płytach meblowych, pilśniowych, wiórowych czy MDF. Zdaniem Jacka Bury z inicjatywy „SmogSTOP” najgorsza sytuacja jest zimą, kiedy niektórzy mieszkańcy spalają nie tylko węgiel, ale również płyty wiórowe, sklejki, drewno lakierowane czy nawet plastik.

Dodajmy, że do tej pory jedynie swarzędzka Straż Miejska posiadała stację badawczą z dronem, która mierzyła ilość formaldehydów w powietrzu. Do tej pory wykonano ponad 30 kontroli wskazanych adresów, gdzie stwierdzono kilka nieprawidłowości, które wykazały, że spalane były m.in. stare meble.

Wszystkie pomiary dostępne są na stronie internetowej: https://www.smogstop.infoswarzedz.pl/pomiary/

Map. Swarzędzka Inicjatywa AntySMOGowa „SmogSTOP”

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®