W Wielkopolsce pojawią się nowe miasta

Na początku przyszłego roku w Wielkopolsce przybędą dwa nowe miasta – mowa o Budzyniu w powiecie chodzieskim oraz Koźminek w powiecie kaliskim.

Prawa miejskie ma odzyskać m.in. Budzyń
Fot. Wikipedia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt, który dotyczy „ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy”. Na liście znajduje się 10 miejscowości, w tym dwie z Wielkopolski.

I tak miastem miałby stać się ponownie Budzyń w powiecie chodzieskim, który stracił prawa miejskie w 1934 roku. Budzyń prawa miejskie otrzymał już przed 1458 roku, potwierdził to w 1641 roku król Władysław IV Waza, a później kolejni władcy Polski.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu Budzyń posiada wyodrębnione centrum, a z rynku wychodzą promieniście główne ulice ze zwartą zabudową, co sprawia, że miejscowość ma ewidentnie miejski charakter, a na dodatek mieszkańcy w większości utrzymują się z działalności pozarolniczej.

Miastem ma być ponownie również Koźminek w powiecie kaliskim, który prawa miejskie posiadał od IV wieku do 1870 roku. Utracił je w wyniku represji carskich po Powstaniu Styczniowym.

Zarówno mieszkańcy Budzynia jak i Koźminka opowiedzieli się za zmianą statusu swoich miejscowości z wsi na miasto. Pozytywne opinie wydały także rady gminy. Na zmiany zgodził się też wojewoda wielkopolski.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®