Wojewoda odwołany!

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska wojewody wielkopolskiego. Powodem dymisji jest wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Kamińskiego w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy.

Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji powodem odwołania Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego jest utrata zaufania w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy.

Zamek w Stobnicy powstaje w Puszczy Nadnoteckiej na obszarze Natura 2000, jednak pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa. Sprawą na podstawie zawiadomienia Ministerstwa Ochrony Środowiska zajęła się prokuratura, która zatrzymała siedem osób w tej sprawie, a służby wojewody miały ustalić, czy doszło do złamania prawa.
Śledztwo wykazało, że naruszono przepisy prawa, jednak były już wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował, że nie zamierza unieważnić decyzji starosty obornickiego.

Łukasz Mikołajczyk wydał oświadczenie, w którym napisał:
„Ponad rok temu Premier Mateusz Morawiecki powierzył mi obowiązki Wojewody Wielkopolskiego. Dziś moja służba dobiega końca.
Był to czas pełen wyzwań. Nieprzewidywalny, wyjątkowy, trudny. Czas walki z pandemią Covid-19 oraz wielu inicjatyw i projektów na rzecz Wielkopolski. To także czas budowania dialogu, pokonywania różnic i wypracowywania kompromisów. Co dzień starałem się czynić wszystko, by wzajemny szacunek, dobro publiczne i bezpieczeństwo były podstawą współpracy z każdym, z kim przez ostatni rok było dane mi się spotkać. Dziś kończę służbę Wielkopolsce z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.
Za dotychczasową współpracę serdecznie dziękuję Premierowi, Ministrom, Parlamentarzystom i Samorządowcom z Wielkopolski, pracownikom Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, całej administracji zespolonej oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować. Doświadczenie tych relacji było dla mnie niezwykle wartościowe i jestem pewien, że pozwoli zbudować fundamenty pod moje dalsze działania w służbie Rzeczypospolitej.
Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy życzę wytrwałości i dalszej realizacji działań, których celem jest dobro naszej Ojczyzny”.

Łukasz Mikołajczyk był wojewodą wielkopolskim od listopada zeszłego roku. Zastąpił on na tym stanowisku urzędującego od grudnia 2015 r. Zbigniewa Hoffmanna, który został wybrany na posła. Łukasz Mikołajczyk w latach 2015-2019 pełnił funkcję senatora Prawa i Sprawiedliwości. Dwukrotnie uzyskiwał mandat radnego powiatu ostrowskiego.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®