Zmarła Krystyna Łybacka

W poniedziałek po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarła Krystyna Łybacka, była minister edukacji, wielkopolska posłanka SLD i eurodeputowana.


Fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl

– Panią Krystynę wspominam bardzo dobrze. Znaliśmy się od bardzo wielu lat. To była wyjątkowa kobieta, cieszyła się sympatią wielu ludzi z różnych stron sceny politycznej. Wielka dama polskiej polityki, która koncentrowała się na kwestiach merytorycznych, zwłaszcza tych związanych z wychowaniem i edukacją. Rzadko uczestniczyła w szarpaninie politycznej. Miała niezwykłą osobowość, inteligentna, o ujmującym sposobie bycia – wspomina w rozmowie z Radiem Wielkopolska Leszek Miller, wielkopolski europoseł i były szef SLD.

– Była życzliwa ludziom, ciepła, zawsze wierna swoim przekonaniom i oddana sprawom nadrzędnym – edukacji, obronie słabszych, praw kobiet. Osobiście poznałyśmy się na początku lat 90. ubiegłego roku w czasie walki o referendum przeciwko ograniczeniu dostępu do aborcji. Wspierałam ją jako osobę uczciwą, niezłomną, silną. W życiu prywatnym była skromna – powiedziała Katarzyna Kretkowska, posłanka wybrana z okręgu powiatu poznańskiego.

– Panią Krystynę poznałem w latach 70. Pracowaliśmy na Politechnice Poznańskiej, byliśmy nauczycielami akademickimi. Ona była działaczką ZNP, ja byłem członkiem. Działaliśmy razem w PZPR. Zapamiętam ją jako osobę sympatyczną, wrażliwą, która zawsze starała się doradzić, pomagać – zaznacza Waldemar Witkowski, były wicewojewoda wielkopolski i przewodniczący Unii Pracy.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie w powicie rawickim. Ukończyła Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat pracowała naukowo na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Pełniła też funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym.

Najbardziej znana była z działalności politycznej. Związana była z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Przez siedem kadencji, w latach 1991-2014 była posłanką w Sejmie. Od października 2001 do maja 2004 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. W 2014 r. wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdobyła mandat deputowanej VIII kadencji Parlamentu Europejskiego. Dwa lata temu Krystyna Łybacka podjęła decyzję o wycofaniu się z życia politycznego. Zmarła 20 kwietnia w jednym z poznańskich szpitalu po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miała 74 lata.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®