Od 75 lat przygotują niewidomych do samodzielnego życia

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach świętował 75. urodziny. Ośrodek mieści się w kompleksie pocysterskiego zespołu klasztornego. Jak podkreśla starosta poznański, Jan Grabkowski jest to miejsce, które nie tylko uczy i wspiera niewidomych uczniów, ale przygotowuje młodzież do samodzielnego życia.

Fot. Powiat Poznański

W Owińskach znajduje się jedyne w Polsce i najprawdopodobniej w Europie Muzeum Tyflologiczne, w którym zobaczyć można m.in. grafiki dotykowe oraz przedmioty codziennego użytku, dostosowane do potrzeb osób niewidomych. Mówi pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Marek Jakubowski:

Kolejną perełką tego miejsca jest Park Orientacji Przestrzennej:

Ośrodek, w którym swoje miejsce znaleźli najmłodsi, którym los poskromił podstawowego zmysłu, jakim jest wzrok powstał tuż po II wojnie światowej, w 1946 roku i znalazł swoje docelowe miejsce po opuszczeniu murów pobliskiego zakładu dla psychicznie chorych.

Dzięki przekazaniu 50 milionów złotych przez Powiat Poznański w tym 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 15 lat udało się jeszcze bardziej dostosować to miejsce dla potrzeb osób niewidomych.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska