Wielkopolscy strażacy będą gasić pożary lasów w Grecji

Kilkudziesięciu wielkopolskich strażaków wyruszyło do Grecji, aby pomóc w gaszeniu potężnych pożarów, które nękają ten kraj.
Fot. KW PSP w Poznaniu

W skład wielkopolskiego modułu wchodzą strażacy z 16 komend miejskich i powiatowych.. M.in. z Piły, Czarnkowa, Międzychodu, Szamotuł, Poznania i z Chodzieży.

Do stanowiska kierowania Komendy Powiatowej w Chodzieży wpłynęła dyspozycja wyjazdu pięcioosobowego zastępu do punktu koncentracji, a następnie docelowo do Grecji w okolice Aten. Z naszej komendy pojechało pięciu strażaków i jeden sam ratowniczo-gaśniczy – powiedział Radiu Wielkopolska kpt. Artur Binkowski, oficer prasowy KP PSP w Chodzieży.
Fot. mł. asp. Marta Łochowicz / KP PSP Chodzież

W środę 19 lipca wielkopolscy strażacy dotarli do Krakowa, skąd w razem ze strażakami z Małopolski wyruszyli do Grecji. Celem wyjazdu jest pomoc państwu greckiemu w opanowaniu i gaszeniu pożarów, które przechodzą przez ich kraj.

Misja zazwyczaj nie trwa dłużej, niż 14 dni. Kiedy jest potrzeba dłuższego pobytu strażaków to, tak jak dwa lata temu, będzie szykowana podmiana ratowników.

Nie jest to pierwsza zagraniczna misja ratownicza strażaków z Chodzieży i Wielkopolski.

Dwa lata temu – w 2021 roku – strażacy z Chodzieży również uczestniczyli w gaszeniu pożarów w Grecji. Dwa lata wcześniej byli też w Szwecji. Jesteśmy członkiem modułu wielkopolskiego GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów). Jest sześć takich modułów w kraju, dlatego jeżeli jest taka potrzeba, to wyjeżdżamy z Chodzieży do gaszenia wskazanych pożarów – dodaje kpt. Artur Binkowski.
Fot. mł. asp. Marta Łochowicz (KP PSP Chodzież)

Do Grecji w okolice Aten pojechało z Wielkopolski 67 strażaków, 12 samochodów gaśniczych i 10 specjalnych. Razem z modułem małopolskim to 149 osób i 49 pojazdów. Do akcji ratowniczo-gaśniczej mają przystąpić w piątek 21 lipca.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®