Taki patron to zaszczyt i zobowiązanie. Doktor Ryszard Surma już czuwa nad czarnkowskim szpitalem

Przy pięknej melodii skrzypiec i w obecności tłumu wdzięcznych pacjentów Szpital Powiatowy w Czarnkowie oficjalnie otrzymał imię doktora Ryszarda Surmy. W budynku czarnkowskiego szpitala odsłonięto tablicę upamiętniającą nowo wybranego patrona. Było pięknie, wzruszająco i szlachetnie – tak, jak można opisać postać pochodzącego ze Stajkowa a znanego niemal w całej Wielkopolsce pediatry

Fot. Ryszard Kurczewski

Inicjatorem wyboru doktora Surmy na patrona czarnkowskiego szpitala a zarazem prowadzącym całą uroczystość był dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie Jan Pertek. Jak podkreślał, pomysł na tak wyjątkowy patronat zrodził się w kwietniu zeszłego roku, kiedy to przypadała 4. rocznica śmierci słynnego Judyma z Szamotuł. Ale to właśnie szpital w Czarnkowie a nie w Szamotułach zyskał swojego „anioła stróża” w osobie doktora Ryszarda Surmy.

Podczas wydarzenia głos zabrali także m.in. dyrektor Szpitala Powiatowego w Czarnkowie Bożena Sadowska i starosta czarnkowsko-trzcianecki Feliks Łaszcz. Obecny był również Piotr Mańczak – autor fotografii wykorzystanej przy tworzeniu pamiątkowej tablicy, prywatnie sąsiad doktora Surmy z ulicy Sezamkowej w Szamotułach. Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonał m.in. syn pana Piotra – Marcin Mańczak, który na wspomnianym zdjęciu, będąc jeszcze małym pacjentem widnieje w objęciach doktora Surmy.

Więcej w relacji naszego reportera Sebastiana Pawlaczyka

Po zakończeniu pierwszej części wydarzenia zaproszeni goście udali się do czarnkowskiego kina, gdzie odbyło się okolicznościowe spotkanie, poświęcone doktorowi Ryszardowi Surmie. Były wspomnienia, moc wzruszeń a całość wzbogaciły wyjątkowe występy lokalnych artystów i Tomasza Żelaśkiewicza – skrzypka i solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu. Obchody zwieńczyła Msza Święta w intencji doktora Surmy, którą odprawiono w Kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana w Czarnkowie.

Dodajmy, że projektantem i wykonawcą tablicy upamiętniającej nowego patrona czarnkowskiej placówki był Jarosław Bogucki. Doktor Ryszard Surma zmarł 7 kwietnia 2018 roku. Ostatniego pacjenta przyjął w dniu swojej śmierci. Szpital, któremu od niedawna patronuje doktor Surma mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Czarnkowie.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®