Dolaszewo: kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

W Dolaszewie pod Piłą, gdzie stacjonuje jeden z pięciu batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęło się 16-dniowe szkolenie, w którym uczestniczy 60. ochotników. Rekruci uczą się od podstaw rzemiosła wojskowego.

Fot. st. szer. Justyna Szemberska, 12 WBOT

Przyszli terytorialsi w ciągu dwóch tygodni poznają elementarne zagadnienia z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej na polu walki oraz posługiwania się bronią. Zapoznają się także z podstawami topografii.

Każdy ich dzień zaczyna się pobudką o 5:30, porannym rozruchem fizycznym, śniadaniem i wymarszem na zajęcia. Na zakończenie szkolenia ochotnicy muszą zdać egzamin, który zweryfikuje, czy przyswoili wiedzę.

Szkolenie to dopiero wstęp do dalszej nauki. Po złożeniu przysięgi terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2500 żołnierzy. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które stacjonują w: Dolaszewie, Śremie, Lesznie, Skwierzynie i w Krośnie Odrzańskim.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®