Hugo i Chmura – nowi czworonożni funkcjonariusze w Pile

Hugo i Chmura to nowi czworonożni funkcjonariusze, którzy od niedawna służą w Komendzie Powiatowej Policji w Pile. Psy są wyszkolone do poszukiwania osób zaginionych, sprawców przestępstw oraz do odnajdywania narkotyków.

fot. sierż. sztab. Wojciech Zeszot/Komenda Powiatowa Policji w Pile

Przewodnicy, którzy opiekują się Hugonem i Chmurą ukończyli specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie umiejętności nabywali wspólnie ze swoimi czworonożnymi partnerami.

W ostatnim czasie nasza jednostka wzbogaciła się o dwóch kolejnych przewodników wraz z ich specjalnie wyszkolonymi psami. Pierwszy z nich wabi się Hugo. Jest to owczarek niemiecki w typie wilczastym. Specjalizuje się w poszukiwaniu osób zaginionych, przeszukiwaniu terenów i pomieszczeń za sprawcami przestępstw, a także może być wykorzystywany jako środek przymusu bezpośredniego mówi sierżant sztabowy Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Przewodnikiem Hugona jest starszy posterunkowy Maciej Drygas. Jego czworonożny podopieczny po zakończeniu 4,5-miesięcznego szkolenia, pełni służbę od września ubiegłego roku.

Drugą czworonożną funkcjonariuszką jest 2-letnia Chmura rasy owczarek belgijski. Jej zadaniem jest wyszukiwanie zapachu narkotyków. Gotowość do podjęcia służby ćwiczyła wspólnie ze swoim przewodnikiem st. post. Marcinem Okoniem przez ponad 6 miesięcy. Podobnie jak Hugo, służbę w pilskiej jednostce rozpoczęła we wrześniu ubiegłego roku. Mimo faktu, iż od tego momentu minęło zaledwie kilka miesięcy to Chmura może pochwalić się pierwszymi sukcesami. Wspólnie ze swoim przewodnikiem brali udział w policyjnych realizacjach na terenie całej Wielkopolski, w których wielokrotnie odnajdywali ukryte przez przestępców narkotyki dodaje sierż. sztab. Wojciech Zeszot.

W Komendzie Powiatowej Policji w Pile służy obecnie czterech Przewodników Psów Służbowych, którzy wspólnie ze swoimi czworonożnymi partnerami dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Piły i powiatu pilskiego. Ich służba, oprócz podstawowych zadań jakie wykonują funkcjonariusze, różni się między innymi obowiązkową codzienną obsługą zwierząt i kojców, a także cotygodniowymi szkoleniami.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®