Aleksander Doba patronem zalasewskiej „dwójki”

Słynny podróżnik, Aleksander Doba, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki będzie patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie – tak zdecydowali swarzędzcy radni podczas wtorkowej sesji.

Fot. Janusz Ludwiczak

Mówi przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu, Barbara Czachura:

Aleksander Doba, który urodził się w Swarzędzu trzykrotnie przemierzył Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej. Wybitny polski podróżnik opłynął Bajkał, a także całe polskie wybrzeże – z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując dystans blisko 1200 kilometrów. Aleksander Doba przepłynął również całą Wisłę.

Podróżnik był dwukrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Aleksander Doba zmarł w lutym ubiegłego roku podczas wejścia na Kilimandżaro.

Dodajmy, że patron Szkoły Podstawowej nr 2 został wybrany w głosowaniu wśród uczniów, nauczycieli i rodziców podczas przeprowadzonego szkolnego referendum. Pozostałymi kandydatami na patrona byli również Maria Skłodowska-Curie i Robert Lewandowski.

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera