Miejsc w szkołach średnich ma nie zabraknąć

Jesienią ubiegłego roku wielu absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do wymarzonego liceum czy wybranego przez siebie technikum, pomimo, iż Poznań zabezpieczył ok. 10 tysięcy miejsc. Wszystko w wyniku kumulacji efektów reform edukacji i nałożenia się na siebie dwóch roczników – likwidowanych gimnazjów i 8-letnich podstawówek.

Fot. Janusz Ludwiczak

Jak przekonuje prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w tym roku sytuacja ma się nie powtórzyć:

Dlatego 17 gmin powiatu poznańskiego, w tym m.in. Czerwonak, Murowana Goślina, Tarnowo Podgórne Pobiedziska, Kostrzyn czy Swarzędz oraz samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań: Szamotuły, Oborniki, Skoki i Śrem pomogą sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. Mówi starosta poznański i zarazem wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań, Jan Grabkowski:

Dzięki porozumieniu samorządów w samym Poznaniu zapewnionych zostanie ponad 12 tysięcy miejsc w szkołach średnich, a w powiecie poznańskim – blisko 2 tysiące. Burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek zaproponował, by koszty utworzenia dodatkowych klas sfinansowały po połowie miasto Poznań i poszczególne gminy:

W sumie 21 gmin na utworzenie 70 dodatkowych klas w 38 poznańskich liceach, a także dodatkowych oddziałów w 18 technikach i 14 szkołach branżowych przeznaczy łącznie 5 milionów złotych, każda z gmin w zależności od wielkości i liczby mieszkańców od 154 do 637 tysięcy złotych. Dzięki temu szkoły średnie będą mogły od września przyjąć 14 tysięcy uczniów.

Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!
Radio Wielkopolska® poszukuje pracowników do Działu Reklamy!