Od nowego roku wzrosną podatki w gminach

O blisko 7% wzrosną od nowego roku podatki w gminie Kostrzyn. Za to aż o 15% więcej będą płacić mieszkańcy i przedsiębiorcy w gminach: Pobiedziska i Murowana Goślina. W sąsiednim Czerwonaku będzie podobnie.
Fot. Pixabay
Murowana Goślina

o 15 procent wzrośnie od nowego roku podatek od nieruchomości w gminie Murowana Goślina. Dlaczego zmienią się stawki? Wyjaśnia kierownik Referatu Podatków i Opłatów Lokalnych goślińskiego urzędu gminy, Honorata Dziel:

I tak na przykład stawka podatku od budynków lub części mieszkalnych wzrośnie z 99 groszy do złotówki i 15 groszy za każdy metr kwadratowy, a w przypadku nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wzrośnie o nieco ponad 2 złote (z 27,60 do 29,79 zł za każdy metr kwadratowy).

Jak mówiła podczas sesji burmistrz Murowanej Gośliny, Justyna Radomska jest też ukłon w stronę przedsiębiorców, dzięki podpisanemu porozumieniu z goślińskim Cechem Rzemiosł, Kupców i Przedsiębiorców:

W przyszłym roku planowany dochód gminy z tytułu podatku od nieruchomości szacowany jest na ponad 18 milionów złotych. Za podjęciem uchwały było 6 radnych, 4 było przeciw.

Radni odrzucili natomiast uchwałę w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego.
Od 1 stycznia o 15% wzrośnie też opłata targowa w gminie Murowana Goślina. Nie zmieni się za to wysokość stawek podatku od środków transportowych.

Czerwonak

O 15% więcej od nowego roku będą płacić również mieszkańcy i przedsiębiorcy w gminie Czerwonak:

Jak tłumaczyła podczas sesji kierownik Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Gminy Czerwonak Monika Kośmicka-Stachowiak po podniesieniu stawek o 15% wzrost dochodów w budżecie gminy wyniesie ponad 2 mln 700 tys. zł.

Część radnych proponowała jednak wzrost podatków o 6,1%. Mówi radny Sławomir Olejniczak:

Do sprawy odniósł się wójt gminy Czerwonak, Marcin Wojtkowiak:

Za podjęciem uchwały w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości było 10 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z podjętą przez większość czerwonackich radnych od 1 stycznia stawka podatku od budynków lub części mieszkalnych wzrośnie z 92 groszy do złotówki i 6 groszy za każdy metr kwadratowy, a w przypadku nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wzrośnie o prawie 4 złote (z 25,24 zł do 29,03 zł za każdy m²).

Kostrzyn

O blisko 7% wzrośnie od nowego roku podatek od nieruchomości i środków transportu w gminie Kostrzyn – tak zdecydowali radni. Nie zmieni się za to opłata targowa, a właściciele psów nadal będą płacić 20 złotych rocznie.

Mówi burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek:

I tak od 1 stycznia 2024 r. stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych w gminie Kostrzyn wzrosną z 91 groszy do 97 groszy za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W przypadku domów lub mieszkań z prowadzeniem działalności gospodarczej opłaty wzrosną o blisko 2 złote.

O 6,6% wzrośnie też podatek od środków transportowych. Jak przekonywał podczas sesji przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, Grzegorz Banaszak to i tak mała podwyżka:

Nie zmienią się stawki z tytułu opłaty targowej. Podwyżki nie muszą obawiać się też właściciele czworonogów. Podatek od posiadania psa na rok 2024 będzie nadal wynosić 20 złotych rocznie.

Pobiedziska

Od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie również podatek od nieruchomości w gminie Pobiedziska. I tak stawka podatku od budynków lub części mieszkalnych wzrośnie z 96 groszy do 1,10 zł za każdy metr kwadratowy, a w przypadku nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wzrośnie o 4 złote i 28 groszy (z 28,50 zł do 32,78 zł za każdy m²).

O 15% wzrosną też stawki podatku od środków transportowych. I tak na przykład:
od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów:
• powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie: 831,00zł (w 2023 – 723 zł)
• powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie: 1.472,00zł (2023 – 1 280 zł)
• powyżej 9 ton i poniżej 12 ton: 1.774,00zł (2023 – 1 543 zł)

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®