Sołtysi mają swoje święto

Są liderami lokalnej społeczności, najbliżej mieszkańców i ich spraw. Zabiegają o środki na remonty dróg czy organizują festyny i imprezy integracyjne. Mowa o sołtysach, którzy w sobotę będą obchodzić swoje święto.

Fot. Powiat Poznański

Już po raz siódmy starostwo poznańskie zorganizowało Powiatowy Dzień Sołtysa. W spotkaniu, które było okazją do rozmów o ważnych kwestiach dotyczących środowisk wiejskich, osiągnięciach, pomysłach czy potrzebach ich gospodarzy wzięło udział blisko 200 gospodarzy lokalnych społeczności. Mówi starosta poznański, Jan Grabkowski:

W powiecie poznańskim jest 245 sołectw, z czego najwięcej bo blisko 30 w gminie Kórnik, a także 24 w gminie Kostrzyn, 23 – w gminie Murowana Goślina, 22 – w gminie Pobiedziska i 20 w gminie Swarzędz.

Drugą wsią w Polsce pod względem wielkości są Koziegłowy koło Czerwonaka – liczą 11 559 mieszkańców. Zaś najmniejszą wsią w powiecie poznańskim, w której mieszka zaledwie 25 osób jest Pawłówko w gminie Buk.

Funkcję sołtysa sprawuje 135 panów i 110 pań. Wśród gospodarzy wsi w powiecie poznańskim z najdłuższym stażem jest Erazm Walkowiak, który funkcję sołtysa w Drużynie i Nowiki w gminie Mosina sprawuje już 53 lata. Rekordzistą jest też Jan Bręk, który od 45 lat jest sołtysem wsi Dobra – Sznyfin niedaleko Buku. O rok krótszy staż ma Albin Marian Czekalski z Zakrzewa, który gospodarzem wsi Zakrzewo w gminie Dopiewo jest od 44 lat.

Wszystkim Sołtyskom i Sołtysom nie tylko z okazji sobotnie święta składamy najlepsze życzenia: pomyślności, sukcesów i satysfakcji z pełnionej funkcji.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®