Swarzędz: Przeterminowane leki można wrzucić do specjalnych pojemników

Mieszkańcy Swarzędza nie muszą już przejmować się co zrobić z lekami, które straciły ważność.

Fot. Pixabay

Przeterminowanych leków absolutnie nie powinniśmy wyrzucać do zwykłego śmietnika. Zgodnie z przepisami leki, które straciły ważność powinny trafić do specjalnych pojemników w aptekach, przychodniach czy szpitalach. Przeterminowane medykamenty można również oddawać do PSZOKów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w Swarzędzu ruszył pilotażowy program zbiórki przeterminowanych leków. W sześciu punktach na terenie miasta stanęły specjalne pojemniki. Znajdują się one w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy przy swarzędzkim Rynku, w siedzibie Straży Miejskiej obok dworca, w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Poznańskiej 25, w budynku pływalni „Wodny Raj” oraz w filiach Biblioteki na os. Czwartaków oraz os. Raczyńskiego.

Do pojemników można wrzucać przeterminowane i niepotrzebne tabletki, kapsułki, czopki, proszki. Nie trzeba wyjmować tabletek z blisterów, jednak zewnętrzne opakowania takie jak kartonik wraz z ulotką należy wrzucić do niebieskiego pojemnika na papier.

Do pojemników na przeterminowane leki nie powinniśmy wrzucać zużytych igieł, strzykawek, aerozoli, termometrów, glukometrów czy pustych blistrów po tabletkach. Należy wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane.

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera